Dotacja na przedszkola, cyfrowa szkoła, kształcenie zawodowe dostosowane do potrzeb rynku pracy, nowy system wsparcia dla szkół – o tym co udało się zrobić przez ostatni rok i o planach MEN, minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas mówiła  15 października  podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Konferencja związana była z tzw. drugim exposé prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska. Pani minister odniosła się do proponowanych zmian w dofinansowaniu edukacji przedszkolnej z budżetu państwa.

– Im wcześniej dziecko rozpocznie edukację, tym będzie miało większa szansę na sukces w dorosłym życiu. Przygotowałam rozwiązania prawne i finansowe, które już w 2016 roku zagwarantują każdemu dziecku miejsce w przedszkolu – podkreśliła minister Krystyna Szumilas przedstawiając założenia projektu, dzięki któremu do budżetów gmin trafi rządowa dotacja na każdego przedszkolaka. Już w 2013 r. samorządy otrzymają 320 mln zł dotacji. W kolejnych latach ta dotacja będzie jeszcze wyższa, aż do kwoty ponad 1,7 mld zł. Dzięki temu dla rodziców zmniejszą się opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu, a samorządy będą mogły tworzyć dodatkowe miejsca w edukacji przedszkolnej. Te rozwiązania spowodują, że już 2015 r. 90 proc. dzieci znajdzie miejsce w przedszkolu, a w 2016 miejsca w przedszkolach będą dla wszystkich dzieci od 3 do 5 lat.

Dzięki programowi „Cyfrowa szkoła”, którego pilotaż rozpoczął się w tym roku, Polska szkoła stanie się też nowocześniejsza, a lekcje prowadzone w atrakcyjniejszy dla uczniów sposób. „Cyfrowa szkoła” to nie tylko wyposażenie w nowoczesny sprzęt komputerowy. Dla nauczycieli został zaplanowany cykl szkoleń, a dla uczniów darmowe e – podręczniki. Jak zapewniła minister Szumilas, pierwsze multimedialne zasoby edukacyjne będą już we wrześniu 2014 r.

Pani Minister zapewniła również, że szkoły i nauczycieli będą mieć zagwarantowane wsparcie, dzięki nowemu systemowi opartemu na dotychczas funkcjonujących placówkach prowadzących doskonalenie nauczycieli.