90 proc polskich gmin nie posiada ani jednej placówki edukacyjno-opiekuńczej dla najmłodszych dzieci- zwrócił uwagę prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania pod hasłem „Polak mały w przedszkolu i żłobku. Dostępność opieki – jakość edukacji”.

27 lutego w pałacu Prezydenckim odbyło się już po raz trzeci Forum Debaty Publicznej „Solidarne Państwo, bezpieczna rodzina”. Po dwóch latach od wprowadzenia ustawy żłobkowej nie widać znaczących efektów.

Prezydent zapowiedział opracowanie nowej ulgi podatkowej uzależnionej od liczby dzieci w rodzinie. Przed spotkaniem odwiedził najmłodszych gości podczas zabawy w prezydenckim klubiku.

Instytut Małego Dziecka im. Astrid Lindgren przedstawił dobre praktyki realizacji przedprojektów badawczych z małymi dziećmi, nawet 1,5 rocznymi.

Przedstawiciele rządu i eksperci wypowiadali się na temat konieczności tworzenia spójnego systemu edukacyjnego od urodzenia do wieku szkolnego. Spójnego od stronu standardów jakości, dostępności i lokalizacji. Zapowiedziano rychłe zmiany prawne ułatwiające przedsiębiorcom tworzenie różnych form wczesnej edukacji i opieki oraz korzystne dofinansowanie na te cele.